• معرفی کانال تلگرام
  • معرفی کانال تلگرا م

کانــال هـای پیشنهادی

مدیر عامل تلگرام؛ مرد مرموز مشکی‌پوش
نویسنده خبر : مدیر سایت    
یکشنبه 24 دی 1396
    
تعداد بازدید: 1935
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1396/10/24
منبع : صبح نو

پاول دوروف 33ساله شاید در هیچ نقطه‌ای از جهان به اندازه ایران شناخته شده نباشد. بنیانگذار 33ساله پیام‌رسان تلگرام که آن هم در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، پرمخاطب و پرمشتری نیست. به گزارش بیزینس‌اینسایدر او به دلیل نوع خاص سبک زندگی‌اش شهرت خاصی دارد؛ فقط لباس‌های مشکی می‌پوشد، شبیه شخصیت نئو که در فیلم ماتریکس دیده‌ایم. عموماً در حال مسافرت است. داستان زندگی پاول، داستانی جذاب و عجیب و غریب است. پاول در سال 1984 در شهر سن‌پترزبورگ . . . 

 

 

پاول دوروف 33ساله شاید در هیچ نقطه‌ای از جهان به اندازه ایران شناخته شده نباشد. بنیانگذار 33ساله پیام‌رسان تلگرام که آن هم در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، پرمخاطب و پرمشتری نیست. به گزارش بیزینس‌اینسایدر او به دلیل نوع خاص سبک زندگی‌اش شهرت خاصی دارد؛ فقط لباس‌های مشکی می‌پوشد، شبیه شخصیت نئو که در فیلم ماتریکس دیده‌ایم. عموماً در حال مسافرت است. داستان زندگی پاول، داستانی جذاب و عجیب و غریب است. پاول در سال 1984 در شهر سن‌پترزبورگ به دنیا آمده است. پدرش استاد زبان‌شناسی است. برادرش نیکولای دوروف از کسانی محسوب می‌شود که به پاول نزدیک است. نیکولای دانش‌آموخته ریاضیات است و سابقه برگزیده شدن در بسیاری از مسابقات ریاضیات و انفورماتیک در دنیا و روسیه را در کارنامه خود دارد.

بنیان‌گذاری یک شبکه اجتماعی روسی
سال 2006 بود که برادران دوروف از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند. آن‌ها کار بر روی یک شبکه اجتماعی روسی را آغاز کردند که الهام گرفته از فیس بوک بود و شباهت زیادی هم به آن داشت. « VKontakt» را می‌توان یک فیس‌بوکِ روسی‌زبان دانست. استقبال از این شبکه اجتماعی فوق‌العاده بود و بعد از مدتی با 350 میلیون کاربر تبدیل به یک شبکه اجتماعی محبوب شده بود. این نقطه شروع موفقیت‌های مالی دوروف بود. وی‌کنتاکت آورده مالی زیادی برای پاول داشت. ارزش شبکه او چیزی حدود 260 میلیون دلار برآورد شده بود. وی‌کنتاکتِ برادران دوروف در یک ساختمان 5 طبقه در سن‌پترزبورگ واقع شده بود. اما این اتمام ماجرا نبود. حجم فعالیت‌های اپوزیسیون در وی‌کنتاکت، عاقبت دولت روسیه را به واکنش واداشت.

اقدامات ضددولتی در وی‌کنتاکت
وی‌کنتاکت تبدیل به یکی از نقاطِ مهم تجمع مخالفانِ ضددولت شده بود. مسأله‌ای که دولت پوتین را به واکنش واداشت. دولت از دوروف تقاضا کرد که کنترل بیشتری روی وی‌کنتاکت داشته باشد. تقاضایی که البته با پاسخ عجیب پاول روبه رو شد.
او در پاسخ به این درخواست، تصویری از بینی و دهان یک قلاده سگ منتشر کرده که زبانش را بیرون آورده بود. پاسخ دوروف به کرملین شفاف بود. او نه تنها درخواست دولت را رد کرده بلکه آن را به تمسخر هم گرفته بود. به گزارش بیزینس اینسایدر، دوروف اعلام کرده است که بعد از این کار، تعدادی از مأموران امنیتی به منزل او مراجعه کردند. دوروف به تدریج کنترل و اعمال مدیریت خود را بر وی‌کنتاکت از دست داد. او در اقدام دیگری خطاب به واکنش‌های حاکمیتی که علیه او و «وی کنتاکت» در جریان بود، تصویر توهین‌آمیز دیگری خطاب به آنها در اینستاگرام خود منتشر کرد.

 ترک روسیه و کلید خوردن تلگرام
این وقایع در کنار اتهام تصادفی که به او وارد شده بود، باعث شد که درخواست‌های زیادی برای مراجعه به اداره پلیس به منزل او فرستاده شود. درخواست‌هایی که همگی بی‌جواب ماندند. در نهایت افسران پلیس به محل سکونت او مراجعه کردند. کسی نبود. او چند روز قبل طی پروازی از فرودگاه پالکوفِ سن‌پترزبورگ، روسیه را ترک کرده بود. برادران دوروف با خروج از روسیه و از دست دادن وی‌کنتاکت، سراغ طرح جایگزین محرمانه خود رفتند. در ابتدا به نیویورک رفتند. تعدادی از کارمندان باسابقه و وفادارِ وی‌کنتاکت هم در ادامه به ایالات متحده رفتند و به آنها پیوستند. «تلگرام» پروژه بعدی برادران دوروف بود که در نیویورک کلید خورد. سرمایه‌ای که او در دوران اداره وی‌کنتاکت اندوخته بود حالا به کار می‌آمد. طبق ادعای خودش، ماهانه چیزی حدود یک میلیون دلار برای بالا آوردن تلگرام هزینه می‌کرد. با این حال تلگرام هنوز به درآمدی دست پیدا نکرده بود. او سال گذشته به سبب رسیدن تلگرام به مرز 100 میلیون کاربر، جشنی را در بارسلونِ اسپانیا برگزار کرد. دیوید بلین، یکی از شعبده‌بازان مطرح هم در جشن او حضور داشت.

گرفتن تابعیت سنت‌کیتس و نویس
پاول دائماً در حال مسافرت به نقاط مختلف دنیاست. هر چند ماه یک‌بار، محل اقامت خود را تغییر می‌دهد. چهار نفر از همکارانش هم او را در این مسافرت‌ها همراهی می‌کنند. او با خروج از روسیه و اهدای 250 هزار دلار به صنایع شکر مجمع‌الجزایر سنت‌کیتس و نویس، موفق شد تابعیت این کشور را به دست آورد. جزیره-کشوری 52 هزار نفره در دریای کارائیب در جنوب‌شرق خاک ایالات متحده آمریکا. پاول همچنین مبلغی حدود 300 میلیون دلار را در بانک‌های سوئیس اندوخته داشت. مبلغی که برای توسعه پروژه بعدی‌اش تلگرام به کار آمد.

حضور در ایران
ایرانیان سه چهار سال قبل، اولین تجربیات خود را با پیام‌رسان‌ها با وایبر تجربه کردند. پیام‌رسانی که بعد از ورود به ایران با مقبولیت قابل توجهی روبه‌رو شد. رقیبی وجود نداشت و وایبر هم اولین تجربه در این زمینه محسوب می‌شد. همین هم باعث شد که این پیام‌رسان در مدت کوتاهی با رشد قابل توجهی روبه‌رو شود. با این حال بر زبان افتادن برخی اخبار مبنی بر وابستگی این پیام‌رسان به بعضی مجامع صهیونیست موجب شد تا سیاست‌های محدودسازی برای دسترسی به این پیام‌رسان اعمال شود. این‌چنین بود، ایرانیانی که پیام‌رسان‌ها زیر زبانشان مزه کرده بود راهی پیام‌رسان دیگری شدند که آن روزها تازه در حال پیدا کردن کاربران خود بود. تلگرام به مرور با اضافه کردن قابلیت‌ها و امکانات جدید، آرام آرام جای خود را میان میلیون‌ها ایرانیِ مهاجر باز کرد. حالا بسیاری از ایرانیان با آپشن‌های جدید تلگرام راهی لایه‌های تو در تویِ وبِ دو شده بودند. بخشی قابل توجهی از 100میلیون کاربری که دوروف جشن آن را در بارسلون گرفته بود، ایرانی بودند؛ تقریباً نیمی از آنها! تلگرام انحصار بازار پیام‌رسان‌ها را در دست گرفته بود. این‌گونه بود که حالا حاکمیت هم به او حساس شود. بخش قابل توجهی از اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام روی سرورهای این پیام رسان بود. با این حال دوروف از تن دادن به مصوبه خردادماه 95 شورای عالی فضای مجازی شانه خالی و از انتقال آنها به داخل خاک ایران امتناع کرد. حاکمیت مصمم شده بود در برابر امتیاز دریافت این حجم از اطلاعات توسط تلگرام، امتیاز متقابلی را برای حفظ امنیت کاربران خود دریافت کند. رایزنی‌ها بین نهادهای داخلی و تلگرام تا ابتدای زمستان جاری جسته و گریخته در جریان بود که ناآرامی‌های اخیر در تهران و بعضی شهرستان‌ها صحنه را تغییر داد. با محوریت پیدا کردن یک کانال تلگرامی که از خارج از کشور اداره می‌شد، ناآرامی‌ها به سمت خشونت و درگیری و خرابکاری تغییر پیدا کرد.
کار به جایی رسیده بود که کانال تلگرامی مزبور اقدام به آموزش ساخت بمب می‌کرد. واکنش دوروف در ابتدا، قول مساعد برای بررسی بیشتر بود. بررسی‌هایی که در نهایت به مسدود کردن کانال مزبور انجامید.
کار اما به این نقطه ختم نشد. مدیران کانال تلگرامی مربوط، کانال‌های دیگری راه‌اندازی کرده و به سرعت به حجم کاربر قبلی رسیدند. دوروف اما در این میان با استناد به آنچه قول مساعد مدیران کانال مزبور می‌نامید از محدودیت برای فعالیت‌های خرابکارانه این کانال تلگرامی خودداری کرد و این پایان ماه عسل فعالیت تلگرام در ایران بود.

 

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.