• معرفی کانال تلگرام
  • معرفی کانال تلگرا م

کانــال هـای پیشنهادی

داستان کانال های همسریابی در تلگرام
نویسنده خبر : مدیر سایت    
جمعه 11 اسفند 1396
    
تعداد بازدید: 1527
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1396/12/11
منبع : مجله سیب سبز

ازدواج کردن آن هم از طریق تلگرام ماجرای جدیدی است که این روزها توجه بسیاری از مردم و اهالی رسانه را به خود جلب کرده است. ماجرا خیلی عجیب نیست، کافی است عضو کانال‌های تلگرامی باشید تا به‌راحتی تبلیغ یکی از این کانال‌های همسریابی را ببینید و با یک کلیک عضو آن شوید...

 

 

ازدواج کردن آن هم از طریق تلگرام ماجرای جدیدی است که این روزها توجه بسیاری از مردم و اهالی رسانه را به خود جلب کرده است. ماجرا خیلی عجیب نیست، کافی است عضو کانال‌های تلگرامی باشید تا به‌راحتی تبلیغ یکی از این کانال‌های همسریابی را ببینید و با یک کلیک عضو آن شوید. کانال‌هایی که بیشتر آنها بدون مجوز و نظارت نهادهای رسمی مشغول فعالیت هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا پای سودجویان به‌راحتی به این کانال‌ها کشیده شود و هر خطری اعضای کانال یا افرادی که اطلاعات شخصی‌ خود را دراختیار کانال قرار داده‌اند، تهدید کنند. درست است که شبکه‌های مجازی سرعت زیادی به زندگی انسان‌ها داده و بسیاری از کارها را برای‌شان راحت کرده‌اند و خدمات هیجان‌انگیزی را ارائه می‌کنند، اما چرا باید در همه ابعاد زندگی ما ورود کنند؟ و چرا ما باید در‌ خصوصی‌ترین تصمیم زندگی‌مان به آنها اعتماد کنیم؟ با ما همراه باشید تا مروری بر فعالیت برخی از این کانال‌ها داشته باشیم و در ادامه صحبت‌های کارشناسان «سیب سبز» هرایر دانلیان مشاور زوج درمانی و حسن عسگری‌فر روانشناس را در این زمینه بخوانید.

شعار‌های غیر‌واقعی کانال‌های همسریابی
یافتن همسر دلخواه‌تان را به عهده ما بگذارید!
اولین چیزی که با ورود به این کانال‌ها توجه هر فردی را به خود جلب می‌‌کند فایل‌های متعددی است که اطلاعات شخصی دختران و پسران شامل سن، تحصیلات، قد، وزن، عکس، علائق و مهریه مورد قبول آنها ذکر شده است. البته این داده‌ها به همین جا ختم نمی‌شود و صاحب فایل چند خطی درباره اعتقادات، سابقه ازدواج، خصوصیات اخلاقی و محل زندگی که برایش اهمیت دارد، نوشته‌ و ویژگی‌های مورد‌نظر برای همسر دلخواهش را نیز شرح داده است. به این ترتیب با مرور فایل‌ها هر کاربر می‌تواند فایل مورد‌نظر خود را انتخاب و نزدیک‌ترین شخص به روحیات و موقعیت خود را به ادمین یا مسئول گروه معرفی کند تا او ‌ما بقی کارها را سامان دهد. 


از سیکل تا فوق‌لیسانس متناسب با سلیقه شما
کانال‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند متناسب با درخواست متقاضی عکس و اطلاعات شخصی او را برای عموم کاربران نمایش می‌دهد و در صورتی که متقاضی تمایلی به این کار نداشته باشد داده‌ها را نزد خود نگه داشته و تنها به افرادی که خصوصیات مورد‌نظر متقاضی را دارند فایل ارائه می‌شود. عضویت در این سایت‌ها آزاد است. با مرور فایل‌های موجود در این کانال‌ها با دختران، پسران، مردان و زنانی رو‌به‌رو می‌شوید که در میان آنها از سیکل تا دانشجوی دکترا دیده می‌شود. برخی آنها داخل کشور و برخی آنها از خارج کشور در جست‌و‌جوی همسر دلخواه خود هستند. برخی ویژگی‌های اخلاقی و اعتقادی را در اولویت قرار می‌دهند و برخی تحصیلات و سن و سال برای‌شان مهم است و گروهی زیبایی‌ها و جذابیت‌های ظاهری را شرط اول می‌دانند، اما همه این افراد یک نیت را دنبال می‌کنند و آن پیدا کردن همراهی است که بتوانند در کل زندگی روی او حساب کنند. 


حافظ اسرار متقاضیان هستیم!
به ازدواج مردم کمک می‌کنیم اما مدام در استرس هستیم
مهم‌ترین وظیفه در کانال‌های همسریابی برعهده مدیر یا ادمین گروه است. او باید تمام پیغام‌ها را رصد کند و دسته‌بندی درستی از فایل‌ها و تقاضاهای ذخیره شده داشته باشد. «ماهان» مدیر یکی از این کانال‌های همسریابی -که دوست ندارد نام کاملش منتشر شود- در این باره می‌گوید: این کار وقت زیادی از مدیر گروه می‌گیرد و او باید تمرکز زیادی برای این کار داشته باشد. از طرفی مراقبت و حفظ اسرار متقاضیان وظیفه مهمی است که بر دوش او قرار دارد و همین مسئله اهمیت کار را بالا می‌برد. ماهان دانشجو است ‌و تنها از طریق این کانال و کانال‌های مشابه دیگری که در فضای مجازی دارد، بخشی از هزینه‌هایش را تامین می‌کند. او می‌گوید: گاهی درآمدی که از این راه دارم وسوسه‌ام می‌کند تا درس و دانشگاه را رها کنم. اما می‌دانم که در‌نهایت درسم مهم‌تر است. از طرفی این کار استرس زیادی برایم به‌همراه دارد چون ما مجوزهای لازم را نداریم و زیر نظارت هیچ سازمانی فعالیت نمی‌کنیم. البته ما قصدمان خیر است و فقط افراد را به یکدیگر معرفی می‌کنیم و هیچ خطایی مرتکب نمی‌شویم اما چون مجوز نداریم مدام دست و پای‌مان می‌لرزد و نگرانیم. البته واقعیت این است که آن‌قدر سوءاستفاده از طریق کانال‌ها صورت گرفته که مردم و مسئولان حق دارند به این فضا بدبین باشند.


تجربه ناکام عضویت در کانال همسر یابی
احمقانه‌ترین تصمیم عمرم را گرفتم
پگاه 34‌ساله و دیپلمه است. او که حدود 7ماه پیش از طریق یکی از دوستانش به یکی از کانال‌های همسریابی معرفی شده، می‌گوید: برای ورود به کانال 20‌هزار تومان پرداخت کردم و مشخصات خودم را ارائه دادم اما از آنجا که می‌خواستم اطلاعات شخصی‌ام به‌صورت خصوصی نزد ادمین باشد، مجبور شدم 30‌هزار تومان دیگر پرداخت کنم و البته این موضوع را بعد از پرداخت 20‌هزار تومن اولی متوجه شدم. با همه اینها ویژگی‌هایی که از همسر آینده انتظار داشتم را با ادمین در میان گذاشتم و از طرف آنها با دو نفر آشنا شدم. واقعیت این است افرادی که به من معرفی شدند اصلا با مختصاتی که من درخواست کرده بودم، شباهتی نداشتند. این در‌حالی بود که ادمین آن کانال در اساسنامه‌ای که هر از گاهی در سایت منتشر می‌کرد، می‌گفت: اطلاعات شخصی، میزان تحصیلات و برخی ویژگی‌های افراد ثبت شده، راست‌آزمایی شده و توسط مدیر گروه تایید می‌شود. وقتی درباره عدم تطابق کیس‌های معرفی شده با درخواستم با ادمین صحبت کردم او گفت امکان اینکه افراد متقاضی اطلاعات غلط در‌اختیارشان قرار دهند یا فرد دیگری را به جای خود معرفی کنند یا عکس فرد دیگری را ارسال کنند، خیلی زیاد است. این‌طور شد که عطای این سیستم را به لقایش بخشیدم. واقعا تجربه احمقانه‌ای را پشت‌سر گذاشتم. وقت و پولم را از دست دادم اما باز هم خدا را شکر می‌کنم که گرفتاری‌های دیگری سراغم نیامده است. 


مسئولان چه می‌گویند؟ 
ناصر صبحی قراملکی، مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان، درباره سایت‌ها، کانال‌ها و شبکه‌های مجازی که در زمینه همسریابی فعالیت می‌کنند، می‌گوید: ما در حال پیگیری هستیم و با اینکه وزارت ورزش و جوانان در زمینه برخورد با سایت‌ها و شبکه‌های همسریابی وظیفه‌ای ندارد در حال بررسی آنها هستیم. 

وی گفت: نهادهای نظارتی باید به موضوع سایت‌های همسریابی ورود کنند زیرا بیشتر این سایت‌ها و کانال‌ها نه از دستگاه‌های مسئول مجوزی دارند و نه از افراد دارای صلاحیت استفاده می‌کنند و این از مشکلات اساسی ما در ساماندهی سایت‌های همسریابی است.
مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان در‌مورد برخورد با کانال‌های تلگرامی تاکید کرد: اگرچه وظیفه ذاتی ما برخورد با سایت‌های همسریابی و شبکه‌های تلگرامی فعالی در این زمینه نیست اما اقداماتی را در این زمینه انجام داده‌ایم و مذاکراتی را با نهادهای مسئول داشته‌ایم.
این درحالی است که در ماه‌های قبل شاهد رشد کانال‌های غیررسمی همسریابی در تلگرام و شبکه‌های مجازی هستیم؛ کانال‌هایی که بدون مجوز و نظارت افراد مسئول و با صلاحیت اداره می‌شوند و معلوم نیست چه اقداماتی در سایه آنها صورت می‌گیرد. کانال‌هایی که بالغ بر 20 تا 30هزار کاربر دارند و بدون هیچ نظارتی به آنها خدمات ارائه می‌کنند.
در مورد این مطلب نظر دهید...
 
 
 
از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.